Головні новини

1-otrymani-likarnyamy-koshty

За минулий рік благодійні фонди передали лікарням Вінниці більше 15 мільйонів гривень

У 2016 ми разом з ГО «Філософія Серця» за підтримки МФ «Відродження» аналізували діяльність благодійних фондів при лікарнях міста. Дослідження охопило 18 лікувально-профілактичних закладів (ЛПЗ), у яких збирають пожертви: 12 міських та 6 обласних медзакладів, що знаходяться у Вінниці.

На території досліджуваних лікарень пожертви з пацієнтів збирають дві благодійні організації:

  • БФ «Здорова родина»;
  • Віннице обласне відділення Міжнародного фонду допомоги хворим з наслідками травм та захворювань (ВОВ МФДХ).

При цьому аналітики визначили, що на території обласної дитячої лікарні збирає пожертви БФ «Здорова родина». Для решти 17 медзакладів монопольно збирає внески ВОВ МФДХ. Загалом, два благодійні фонди за 2016 рік передали вінницьким лікарням пожертв на 15 600 900 грн.

Ці кошти до впровадження прозорих механізмів звітування було неможливо відстежити. – запевняє голова ГО «Філософія Серця» Юлія Грига . – Уже зараз в області діють 2 накази міського та обласного департаментів охорони здоров’я, а також Рішення Вінницької обласної ради. Ці документи опрозорюють діяльність благодійних фондів та дозволяють вінничанам слідкувати за використанням їхніх грошей.

Законом передбачено, що не менше 80 % зібраних пожертв благодійний фонд має передавати медзакладам. Аналітикам вдалося проаналізувати дотримання цієї норми лише у випадку співпраці обласної дитячої лікарні та БФ «Здорова родина». Виявилося, що лікарня за 2016 рік недоотримала від фонду щонайменше 204 000 грн.

2-nedootrymani-koshty-likarneyu

У відповідь на запит дослідників щодо недоотриманих коштів, благодійний фонд повідомив, що кошти все ж передали, норму виконали, але уже у 2017 році.В інших 17 випадках визначити дотримання 80-відсоткової норми аналітикам не вдалося.

Через те, що ВОВ МФДХ не звітує про зібрані кошти, ми не можемо достеменно встановити, скільки фонд зібрав на території кожного окремого лікувального закладу. – розповідає аналітик ІАА Олександр Ткаченко.  – Відтак виникає ситуація, коли пожертви вінничан на користь лікарні, де вони обслуговуються, можуть витрачатися на потреби іншого закладу. Тут і виникають корупційні ризики.

При цьому, Олександр Ткаченко зауважує, що вінничани можуть вказувати призначення своїх пожертв. Тоді благодійні кошти не можуть використовуватися інакше.
Уже скоро ми оприлюднимо фінальний звіт дослідження, у якому розкажемо на що витратили ці 15.6 млн. грн.