Головні новини

infografika

Волинські аптеки приховують кількість проданих нарковмісних препаратів

З кінця 2016 року ми досліджуємо споживання опіоїдних анальгетиків в Україні. У рамках аналізу дізнавалися кількість наркотичних засобів, реалізованих комунальними аптеками-лізензіатами. Втім, «доступність» Волині визначити так і не вдалося.

Нарковмісні препарати у області має право розповсюджувати лише 1 підприємство – ДВТП «Волиньфармпостач» у 9 аптечних відділеннях. Аптекарі проігнорували ЗУ «Про доступ до публічної інформації», статистики у відповідь на наш запит не надали, а за необхідними даними перенаправили до центральних органів влади.

Чому це важливо?

Паліативна допомога — це підхід, що дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів, які мають смертельне захворювання (наприклад, онкологічне). Аби полегшити їхні страждання держава надає можливість «доступніше» отримувати  знеболення. Щороку, за даними МОЗу, понад 600 000 людей в Україні потребують такої допомоги. З них 20 000 – діти. У 2014 році у Волинській області майже 70  тисяч пацієнтів потребували знеболювальних.

Важливими нарковмісними препаратами є Кодеїн, Трамадол, Морфін, Фентаніл, Омнопон, Промедол (тримепередин). Їх ще називають опіоїдними анальгетиками. У 2013 році Кабінет Міністрів України затвердив новий порядок обігу таких препаратів. Законодавство лібералізувалося. Втім, чи насправді знеболення стало доступнішим – відповісти сьогодні ніхто не може.

Якою інформацією ми володіємо?

Із 2014 року статистику споживання опіоїдних анальгетиків збирає ДУ «Український моніторинговий та медичний центр  з наркотиків та алкоголю  МОЗ України». За узагальненою інформацією моніторингового центру, можна побачити, що кількість використаних нарковмісних препаратів зростає. У 2014 році установі не надали інформації по споживанню кодеїну на Волині. Це ймовірно свідчить про те, що хворих лікували препаратами, до складу яких входять інші підконтрольні речовини.

 З одного боку така статистика може свідчити, що знеболюючі насправді стають доступнішими. – коментує аналітик ІАА Олександр Ткаченко. – Втім, збільшення кількості використаних препаратів не завжди означає, що вони дістаються смертельно хворим. Аби це перевірити нам потрібна інформація з кожної аптеки-ліцензіата. І не просто загальні числа, а конкретику: скільки використали лікарні, а скільки хворі напряму отримали за рецептами.

Жити без болю – це право кожної людини.  Поки в Україні цим правом скористатися не завжди вдається. Якими б хорошими не були закони, їх виконання необхідно перевіряти. У Волинській області поки зробити цього не вдалося.

Дослідження здійснене за підтримки МФ «Відродження».