Головні новини

dmytro-dorogejko-ta-polina-kolganova

В Україні створять центри реагування на порушення у сфері публічних закупівель

 Свою діяльність ми плануємо здійснювати у щонайменше 5 регіонах України. Для цього у Полтаві, зокрема, налагоджується співпраця у напрямку запобігання порушень у сфері публічних закупівель з аудиторською службою,  прокуратурою, управління з захисту економіки ГУНП та СБУ Полтавської області.

За останні роки в Україні з’явилися інструменти та ресурси, які дозволяють громадськості контролювати використання бюджетних коштів: електронна система публічних закупівель Prozorro, моніторинговий портал Dozorro, портал використання публічних коштів Є-data. Проте не всі ті, хто аналізують ці масиви даних, знають, що далі робити з напрацьованою інформацією.

  • Лише одиниці ефективно використовують результати моніторингу публічних закупівель. Решта – обмежуються оприлюдненням інформації про виявленні порушення у засобах масової інформації. Результативність таких публікацій зовсім не велика. – говорить експерт з публічних закупівель  Поліна Колганова. – До того ж, самі контролюючі і правоохоронні органи ще не налагодили зв’язок між собою та експертами у сфері публічних закупівель аби оперативно реагувати на порушення.

Все це створює складнощі для запобігання корупційним проявам та зловживанням на торгах. Вирішення проблеми лежить у посиленні системного професійного реагування на порушення.

  • Саме тому ми вирішили створити 5 центрів реагування на порушення у сфері публічних закупівель у 5 різних регіонах України. – додає Поліна Колганова. – Вони діятимуть на території всієї країни на базі одного або групи аналітиків. Їх робота полягатиме не тільки у моніторингу закупівель та виявленні порушень, а й направленні відповідних звернень до контролюючих органів та правоохоронців. Останні, у свою чергу, зможуть за порадами та «експертними висновками» звертатимуться до аналітиків.

Таким чином, в Україні вперше сформуємо своєрідну практику реагування на правопорушення у сфері використання бюджетних коштів та підвищаимо ефективність проведення закупівель на місцевому рівні. У Полтавській області також буде створено такий центр. Співпрацювати з аналітиками у такій формі уже погодилася прокуратура Полтавської області.