Головні новини

infografika

На Полтавщині зростає використання морфіну та трамадолу у знеболювальних цілях

Уже рік наші аналітики за підтримки МФ «Відродження» досліджують тенденції споживання нарковмісних препаратів в Україні у 2011-2015 роках.

В області працює лише 1 підприємство (ПОКП «Полтавафарм»), яке має ліцензію на відпуск нарковмісних препаратів або ж, як їх ще називають медики, опіоїдних анальгетиків. Комунальне підприємство має 27 аптечних закладів, які власне займаються реалізацією та відпуском цих ліків. Переважно використовують в Україні 6 основних препаратів: морфін, омнопон, кодеїн, промедол, трамадол і фентаніл. Їх призначають тяжкохворим пацієнтам аби втамувати нестерпний біль.

На Полтавщині у 2011-2015 роках реалізація морфіну за рецептами незмінно зростала. Таблетована форма препарату з’явилася у 2013 році та стала домінуючою порівняно з розчином. Також зростала до 2015 і реалізація трамадолу.

  • Усі ці цифри говорять про те, що полтавці отримують все більше опіоїдного знеболення. – переконує Олександр Ткаченко. – Важливо, що з кожним роком аптеки у все більшій кількості відпускають анальгетики по рецепту, тобто «в руки» пацієнтові. А це означає, що полтавцям не потрібно щодня навідуватися до лікарні для введення ін’єкцій.

Що не менш важливо, зросла кількість реалізованого таким чином морфіну. Він вважається золотим стандартом знеболення і з 2013 року його відпускають у зручній для людей  таблетованій формі.

  • Варто зауважити, що Полтавщина стала єдиним регіоном в Україні, який повністю надав нам усю необхідну інформацію для здійснення дослідження. – зауважує Олександр Ткаченко. – КП « Полтавафарм» зробило тотальну роботу, коли зібрало інформацію з усіх 27 аптек. До того ж, фахівці підприємства надали не загальну статистику, а сформували вибірку по рокам та «споживачам» (лікувальним закладам та рецептам пацієнтів). Саме це і потрібно було нам для якісного аналізу.

Нагадаємо: під час цього дослідження аналітики встановили, що лише кожна п’ята аптека в Україні дотримується закону України «Про доступ до публічної інформації».