Головні новини

thumb

Медичні закупівлі Івано-Франківська: типові порушення і специфічні умови

Центр «Антикорупційна платформа» дослідив, як проводять публічні закупівлі у системі Prozorro заклади охорони здоров’я Івано-Франківська.

В рамках дослідження експерти Центру проаналізували більш ніж 140 закупівель восьми медичних закладів області, поміж яких – чотири найбільші медичні заклади Івано-Франківська.

В рамках дослідження було створено Центр реагування на порушення у закупівлях на місцевому рівні. Основна мета ініціативи – це аналіз закупівель та  налагодження співпраці з замовниками, контролюючими та правоохоронними органами Івано-Франківської області задля забезпечення раціонального використання бюджетних коштів.

Зокрема, об’єктами дослідження в Івано-Франківську стали:

–        Івано-Франківська центральна міська клінічна лікарня;

–        Міська клінічна лікарня №1;

–        Міська дитяча клінічна лікарня;

–        Міський клінічний перинатальний центр.

Ці заклади було відібрано, оскільки вони здійснюють найбільшу кількість закупівель та саме через них проходить найбільше коштів бюджету сфери охорони здоров’я.

Окрім того, експерти обрали заклади охорони здоров’я, що знаходяться у підпорядкуванні не органів виконавчої влади, чи місцевого самоврядування області, а знаходяться безпосередньо у підпорядкуванні Міністерства охорони здоров’я Україні та розташовані на Прикарпатті. Зокрема:

–        Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Прикарпатський»;

–        Державний санаторій «Косів»;

–        Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Гірське повітря»;

–        ДЗ «Прикарпатський центр репродукції людини».

У 68 закупівлях були виявлені порушення, по факту яких аналітиками було надіслано ряд зверненнь до самих замовників, конролюючих органів та міського голови Івано-Франківська.

До слова, заклади охорони здоров’я в Івано-Франківську протягом 2017 року розмістили на порталі публічних закупівель Prozorro інформацію про 212 закупівель. Найбільша кількість із них стосувалися закупівлі медичного обладнання і фармацевтичної продукції – 66 закупівель.

Порівнявши кількість оголошених конкурентних закупівель у перші три місяці 2017 року і 2018 року, бачимо, що за три місяці 2017 року медичні заклади міста здійснили 45 закупівель шляхом проведення відкритих торгів.

В свою чергу за аналогічний період 2018 року кількість відритих торгів збільшилась до 58 процедур. Тобто, бачимо позитивну тенденцію до збільшення числа конкурентних закупівель у закладів охорони здоров’я міста.

Проблемою, яка зустрічалась дуже часто, стало залучення приватних юристів-консультантів.

Послуги юристів-консультантів – нормальна і навіть позитивна практика. Але є один нюанс – за ці послуги медичні заклади Франківська просили заплатити переможця тендеру.

Тобто лікарня отримувала послуги консультації юристів при проведенні торгів, а оплачувати з своєї кишені такі послуги мали переможці торгів.

Виявилося, що семеро з десяти медичних закладів міста прописують у своїх тендерних документаціях вищевказану умову. Вартість таких послуг варіюється від 1 % до 10%.

Наприклад, під час проведення закупівлі медикаментів на 69 тисяч гривень Івано-Франківський пологовий будинок зобов’язував сплатити послуги юристів у сумі 6-ти тисяч гривень. Тобто майже 10 % від свого прибутку підприємець мав заплатити за послуги, які отримував не він.

Така вимога є незаконною. Про це свідчить рішення Антимонопольного комітету України.

Окрім того, заклади охорони здоров’я здійснюють ряд інших типових порушень законодавства.

Одним з таких є уникнення процедури відкритих торгів  у системі Prozorro.

Найбільшим “порушником” за даним критерієм в Івано-Франківську, мабуть можна назвати  Міську центральну клінічну лікарню.

За 2017 рік заклад розмістив на сайті Prozorro всього 37 закупівель. Натомість в річному плані Замовника аж 659 пунктів. Це свідчить про те, що приблизно 600 разів міська клінічна лікарня купувала різні товари, послуги чи роботи поза системою Prozorro.
Втім, це не єдина крайність замовників. Державний санаторій «Косів» викладав у систему Prozorro все, що купляв на суму від 10 гривень. Відтак, тільки за один 2017 рік санаторій оприлюднив 413 закупівель – вдвічі більше ніж всі лікарні Івано-Франківська разом взяті. Тож у питанні прозорості витрачання бюджетних коштів санаторій “Косів” можемо поставити у приклад міським медичним закладам, зокрема центральній міській клінічній лікарні.

Окрім того, проаналізувавши проплати ЦМКЛ за 2017 рік, виявилось, що абсолютним рекордсменом по «непрозорих» коштах виявилося ТОВ “Іва-Фарм” Центральна клінічна лікарня перерахувала фірмі трохи більше як 1,3 млн. гривень, але жодного договору між лікарнею і “Іва-Фарм” за 2017 рік у системі Prozorro немає. Відтак, невідомо за якими сумами і що конкретно закуповувала лікарня у цієї фірми.

Ще одним типовим порушенням, яке часто зустрічається у публічних закупівлях є встановлення дискримінаційних вимог до учасників торгів.

Яскравий приклад дискримінації учасників можна побачити у закупівлі послуг охорони вже згадуваною міською центральною клінічною лікарнею на Мазепи.

Лікарня вимагала від учасників підтвердити досвід роботи, надавши 8 аналогічних договорів. Для порівняння, в таких випадках зазвичай вимагають не більше 2-ох договорів. Тож доходимо до висновку, замовник так би мовити, «прописує умови під одного учасника».
Встановлював дискримінаційні вимоги і санаторій “Гірське повітря”. У тендерній документації замовник попереджає учасника, що при розгляді тендерної пропозиції переможця торгів замовник в обов’язковому порядку враховуватиме репутаційні характеристики та власний досвід співпраці у попередні періоди закупівель.
Тобто в цьому випадку замовник не натякає, а прямо декларує, що віддасть перемогу “своїм”.
За таку відвертість замовника сміло віддаємо йому пальму першості у питанні дискрімінації учасників.
Матеріал видано за підтримки МФ «Відродження» та ГО «Інститут аналітики та адвокації». Позиція МФ «Відродження» та ГО «Інститут аналітики та адвокації» може не співпадати з думкою автора.