Головні новини

infografika-peredanyh-med-preparativ

Благодійні внески лучан у лікарнях збирають на господарчі товари

Нещодавно ми оприлюднили звіт «Ефективність співпраці лікарень та благодійних фондів у Луцьку». У ньому аналітики представили результати протидії неформальним платежам у закладах охорони здоров’я Волинської області.

Законодавство України говорить, що благодійна діяльність – добровільна особиста або майнова допомога, що не передбачає одержання благодійником прибутку. Будь-хто може її надавати у формі грошей, товарів, робіт чи послуг. Втім, у лікарнях Луцька від пацієнтів найбільше очікують грошей.

Ще у 2014 році ми, за підтримки МФ «Відродження», провели опитування у Луцьку. Виявилося, що майже 87% мешканців міста не вважають медицину в Україні безкоштовною. А 74% лучан пригадали, що платили гроші саме до благодійного фонду. Водночас, 89% респондентів хотіли б знати на що витрачаються кошти, сплачені ними до благодійних фондів. І лише сьогодні, внаслідок адвокаційної і моніторингової кампанії ІАА зібрані пожертви частково виведені з «тіні», а пацієнти можуть спостерігати за використанням своїх коштів.

Наші аналітики дослідили 8 луцьких комунальних лікарень. На території кожної з них лише одна благодійна організація («Муніципальна лікарняна каса») збирає пожертви. За офіційною інформацією, лікарні за 2016 р. отримали матеріальних цінностей на 10 млн. грн. від благодійного фонду.  Однак перевірити, чи передають благодійний фонд 80% зібраних коштів лікарням (як має бути за законом) досі не можливо : «Муніципальна лікарняна каса» звітує у зручній для себе формі та ігнорує офіційні листи наших аналітиків та партнерів.
При цьому, кожна комунальна лікарня отримала від благодійного фонду різне: медикаменти, господарчі товари чи послуги. А деяким медзакладам пощастило отримати кошти.

skilky-i-shho-peredaly-bf-lpz-1
skilky-i-shho-peredaly-bf-lpz-2

На наш погляд, кампанію протидії неформальним платежам вдалося успішно реалізувати у багатьох регіонах України. У Луцьку виникали певні складнощі, втім завершилося досить непогано. – говорить Олександр Ткаченко, аналітик ІАА. – У місті діє наказ Департаменту охорони здоров’я, у регіоні є рішення обласної ради, які опрозорюють діяльність благодійних фондів. Аби закріпити цю позитивну практику необхідно відповідними нормами наповнити законодавство на національному рівні.